tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Praktyki w Grecji zakończone. Czas na podsumowanie
Praktyki w Grecji zakończone. Czas na podsumowanie
Napisał Sekretariat   
Wtorek 22 czerwca 2021
gpg2.jpgW sobotnie popołudnie (19 czerwca) uczniowie klas technicznych wrócili z 12-dniowego pobytu na praktykach zawodowych w Grecji. Dzisiaj spotkali się, aby wspólnie z nauczycielami oraz dyrekcją naszej szkoły podsumować wyjazd. Wszyscy są zachwyceni tym, co przeżyli. Nie spodziewali się, że w ramach nauki może spotkać ich taka przygoda. Dla niektórych osób był to pierwszy zagraniczny wyjazd w ich życiu...

Zadowolenia z postawy uczniów nie kryją opiekunowie. - Grupa była zdyscyplinowana. W czasie całego naszego wyjazdu uczniowie pilnowali się, byli grzeczni i wypełniali wszystkie powierzone zadania. Innym opiekunom życzymy również tak fajnych grup - przekonuje Beata Repa, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości.

Dla Ilii Mandzyka z Ukrainy, uczącego się w technikum informatycznym była to wielka przygoda, choć jak przyznaje, kiedyś z rodzicami był już na zagranicznej wycieczce. Tę jednak, wspomina wyjątkowo.

- Podczas zajęć rozmawialiśmy w języku angielskim, a praktyki odbywaliśmy w firmie Robotix. Mieliśmy możliwość programowania robotów i tworzenia stron internetowych. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc: Meteory, Skiathos, Stary Panteleimon, a to wszystko wspólnie ze znajomymi. Było fantastycznie i jestem szczęśliwy, że mogę uczyć się w szkole z tak wielkimi możliwościami - mówi Ilia.

Edward Pochwatka, nauczyciel praktycznej nauki zawodu twierdzi, że był pod wrażeniem poziomu znajomości języka angielskiego. Modrzacy porozumiewali się biegle z osobami prowadzącymi zajęcia.

Kacper Czyżyk z technikum informatycznego najlepiej wspomina rejs statkiem, oraz atrakcje, z jakich mógł korzystać podczas wyprawy po morzu. Była m.in. dyskoteka, nauka tańca greckiego - Zorby.

- Dowiedzieliśmy się, jak działają greckie warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne. Można by rzec, że funkcjonują one na podobnych zasadach jak nasze, ale tam jest wolniejszy tryb pracy. Po dwóch przepracowanych godzinach jest nawet pół godziny przerwy - relacjonuje Mateusz Dyduch, uczeń klasy II Technikum Pojazdów Samochodowych. Nie kryje zadowolenia, że wybrał właśnie tę szkołę, aby zdobyć zawód. - Młodszym kolegom też poleciłbym ją, bo oferuje ona szerokie horyzonty kształcenia, są świetni nauczyciele i jeśli tylko chcemy, możemy w tej szkole dużo osiągnąć - dodaje.

Przemysław Kapica także z klasy III Technikum Pojazdów Samochodowych przyznał, że na początku sceptycznie był nastawiony do wyjazdu, ale doszedł do wniosku, że taka okazja może się nie powtórzyć. - Postanowiłem, że jednak pojadę do Grecji i nie żałuję tej decyzji. To było 12 fantastycznych dni, jestem spełniony i fajnie było zobaczyć inny kraj, poznać inną kulturę. Jakie wrażenia? Piękne widoki, niezapomniane chwile, dużo pamiątek i przede wszystkim nowej wiedzy, bardzo przydatnej. Wielkich różnic pomiędzy naszymi warsztatami a tamtejszymi nie ma, ale tempo pracy jest zupełnie inne. Nie ma pośpiechu i wszystko robi się z wielkim spokojem.

Gastronomowie i hotelarze też mają co wspominać, choć pracowali chyba najciężej. Poza wycieczkami chętnie opowiadają o całej palecie wykwintnych dań, jakie mieli okazję spróbować, a nawet przygotować. Niektórzy po raz pierwszy w życiu jedli ośmiorniczki lub inne owoce morza.

- Często wyjeżdżaliśmy, aby zobaczyć dania regionalne i nauczyć się ich przygotowywania - mówi Maciej Golus. - Byliśmy też na kręceniu pizzy i robiliśmy naleśniki - dodaje Oliwia Kowalczyk z klasy IIgt.

< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Powiat włodawski
Oferta edukacyjna
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
7070995