tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Na partyzanckim szlaku czyli o tym, że historia nie musi być nudna&
Na partyzanckim szlaku czyli o tym, że historia nie musi być nudna&
Napisał Sekretariat   
Wtorek 5 października 2010

Kilka odwiedzonych miejscowości, autokar młodzieży pod opieką nauczycieli i przede wszystkim kombatanci – uczestnicy walk z czasów II wojny światowej i walk z władzami komunistycznymi to części składowe wspaniałego przedsięwzięcia, które miało miejsce 23 września.

Z inicjatywy Starostwa Powiatowego we Włodawie, włodawskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK i włodawskiego oddziału PTTK, młodzież szkół powiatu włodawskiego miała możliwość uczestnictwa w rajdzie szlakiem walk partyzanckich. Oczywiście taka wyprawa nie mogła odbyć się bez udziału reprezentacji uczniów z „Modrzewiaka” i „Sztabowej” pod opieką P. Sławomira Potapczuka.

Trasa rajdu zaczynała się i kończyła we Włodawie, a prowadziła między innymi przez: Zbereże Wolę Uhruską, Macoszyn Mały, Hańsk, Sosnowicę, Wytyczno i Adampol..

Główną atrakcją przedsięwzięcia był udział w nim żywych świadków historii, uczestników wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat – żołnierzy AK, którzy z pasją opowiadali o walkach partyzanckich toczonych w wyżej wymienionych miejscowościach. Przewodnikami po partyzanckim szlaku byli: kpt. Stanisław Pasikowski ps. „Tygrys”, por. Edmund Brożek, por. Zygmunt Pękala oraz Pan Władysław Filipek. „Chodzącą encyklopedią historii” okazał się Pan Mieczysław Tokarski, prezes włodawskiego oddziału PTTK, który podczas podróży autokarem barwnie opowiadał o historii powiatu i to nie tylko tej dotyczącej walk partyzanckich.

Oprócz walorów edukacyjnych organizatorzy wycieczki zapewnili młodzieży także „coś dla ciała” czyli wspólne ognisko z grochówką i pieczonymi kiełbaskami.

Mamy nadzieję, że rajd szlakiem walk partyzanckich stanie się imprezą cykliczną, a młodzież będzie miała szansę na następne wartościowe spotkania ze świadkami historii i bohaterami walk o wolną i niepodległą Polskę.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Oprac. Sławomir Potapczuk

Renata Sidoruk

< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Powiat włodawski
Oferta edukacyjna
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W skrócie
Pomysł utworzenia II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie dojrzewał od początku przemian, jakie dokonały się w Polsce w 1989 roku. Jednak dopiero w roku szkolnym 1990/91 można było przystąpić do przygotowania konkretnych projektów otwarcia nowej szkoły. Szczególnie zaangażowani w dzieło tworzenia II LO we Włodawie byli: mgr Józef Pawlin ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 , który kończąc swoja kadencję dyrektorską, za punkt honoru postawił sobie utworzenie liceum ogólnokształcącego przy istniejącym już zespole szkół.
Licznik odwiedzin
7075150